Hepsiburada Dijital Reklamcılık Kullanımı – ROAS

ROAS, reklam harcamalarından elde edilen gelir (ROAS) hedefini temel alarak teklif vermenize olanak sağlar. Bu AdWords Akıllı Teklif stratejisi, belirlediğiniz reklam harcamalarından elde edilen gelir (ROAS) hedefi dahilinde daha yüksek bir dönüşüm değeri veya gelir elde etmenize yardımcı olur. Teklifleriniz, açık artırma anında otomatik optimize edilir ve her bir açık artırma için teklifleri uyarlamanıza olanak tanır.

Potansiyelin yüksek olduğunu bildiğimiz kategorilerdeki Arama Ağı kampanyalarında pek çok manuel optimizasyon stratejisi denedik. Potansiyeli ortaya çıkarmak için farklı bir teklif stratejisiyle ilerlemek istedik ve hedef ROAS’ı benimsemeye karar verdik.

İbrahim Öztürkcan, Dijital Pazarlama ve Analiz Müdürü, Hepsiburada

Google’ın sorgu düzeyinde teklif verme teknolojileri ve açık artırma zamanı teklif verme optimizasyonu, Hepsiburada’nın hedeflerine ulaşmasını sağladı. Şirket geçmişte kârını en üst düzeye çıkarmak için dönüşüm hunilerinin düşük olduğu müşterilere ulaşmak için kategori bütçesini harcıyordu. Hedef ROAS’ı benimseyen Hepsiburada, potansiyel müşteriler için daha rekabetçi teklifleri hemen sunabildi. Bu teklif stratejisi, istenen ROAS’a ulaşmak ve teklifleri optimize ederek potansiyel müşterilerin ilgisini siteye çekmek için iki ay boyunca test edildi.

Sonuçlar umut verici olmaktan daha fazlasıydı. Otomatik teklif vermenin kullanılmadığı benzer bir döneme kıyasla yeni strateji, Hepsiburada’nın kampanya gelirinin %104 oranında artmasını sağladı. ROAS %36 oranında artarken dönüşüm oranında %74 artış görüldü. İbrahim Öztürkcan’a göre bu kazanımlar, stratejinin sağlam bir şekilde oluşturulmasına yardımcı oldu. “Performansı en üst düzeye çıkarmak için hedef ROAS’ı farklı ürün kategorileri genelinde daha fazla kampanyada kullanmayı planlıyoruz.”

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir