Trendyol Dijital Reklamcılık – Feed

Feed Kuralları Nedir ?

Feed Kuralları, verilerinizi Google Merchant Center’a uygun şekilde dönüştürmenin bir yoludur. Feed Kuralları, ürün veritabanınızı “olduğu gibi” dışa aktarıp göndermenizi ve ardından özellikleriniz ile değerlerinizi Google Alışveriş feed spesifikasyonu gereksinimlerini karşılayacak şekilde doğrudan Google Merchant Center’da dönüştürmenizi sağlar. Feed Kuralları, ürün veri feed’inizdeki alanları ve değerleri, tanımlanan Merchant Center özellikleri ve değerleriyle eşleştirerek çalışır.

Trendyol, Feed Kuralları sayesinde ürün verilerine özel etiketler ekleyebildi ve Google Alışveriş’te sergilemek için bu ürünleri önceliklendirdi. Trendyol’da Dijital Pazarlama Uzmanı olan Gizem Çelenk, “Satışlarda kayda değer bir ilerleme göstermemiz gerekiyordu. Bu nedenle, Feed Kuralları’nın kullanıma sunulması bizi çok heyecanlandırdı.” diyor.

Alışverişe davet

“Feed Kuralları sayesinde, özel promosyonlarımız Google Alışveriş kampanyalarında yayınlanıyor. Google Alışveriş için uygun olan envanter sayısını artırmak bizim açımızdan büyük bir kazanç.”

Gizem Çelenk, Dijital Pazarlama Uzmanı, Trendyol.com

Trendyol, üç özel kampanya sayesinde Google Alışveriş’te ürünlerini tanıtma fırsatı yakaladı:

  • “Hızlı Teslimat” adını verdikleri, hızlandırılmış teslimat programı
  • 10 gün süren “Alışveriş Festivali”nde sunulan indirimli markalar
  • “Cool & Sexy” giyim koleksiyonu

Feed Kuralları’nın kullanılmaya başlamasından önce, ürün verilerine özel etiketlerin eklenmesi uzun sürüyordu. Çelenk, “BT ekibimizden feed güncellemeleri için yardım almak yoğun çalışma gerektiriyordu.” diyor.

Daha yüksek kâr için yeni kurallar

Feed Kuralları, Alışveriş kampanyalarını geliştirmesi için Trendyol’a güçlü ve etkili bir yöntem sundu. Kuralların gerçek katkısı, genel performans sonuçlarından da anlaşılabiliyor: Şirket, reklam harcamasının getirisinde (ROAS) 1,5 – 2 kat artış, hemen çıkma oranında %5 düşüş ve dönüşüm oranlarında %8 – %15 yükseliş gözlemledi.

Özel promosyonların etkisi daha da çarpıcı oldu:

  • “Hızlı Teslimat”, ROAS’yi 1,5 kat artırdı ve dönüşüm oranını %8 yükseltti
  • “Alışveriş Festivali” promosyonuyla ROAS’de 2 kat artış ve dönüşüm oranında % 12 yükseliş gözlendi
  • “Cool & Sexy” koleksiyonuyla dönüşüm oranında %15, trafikte ise %4 artış gözlendi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir