Google: Veri Gif’leri Hazırlamaya Yarayan Aracını Tanıttı

Google gün geçtikçe yeni teknoloji ile kullanıcılarına çeşitli araçlar çıkararak işlerinin kolaylaşmasını sağlamaya çalışmaktadır. Gazetecilerin araştırmalarını paylaşmalarına ve hikayelerini daha görsel ve çekici bir şekilde anlatmalarına yardımcı olmak için Google, bir veri görselleştirme yaratıcısı olan Data GIF Maker‘ı yeni başlattı.

“Veri görselleştirmeleri gazetecilikte önemli bir öykü anlatım aracıdır ve genelde karmaşıktırlar ancak karmaşık olmaları gerekmez” diye açıkladı gazetecilik yapmış oldukları açıklamada. “aslen, haber alışverişinde birincil yöntem olarak mobil cihazların büyümesiyle, veri görselleştirmeleri, üzerinde görünen aygıt için biçimlendirilmiş bayağı resimler olabilir.”

Proje, gazetecileri desteklemek ve öykü anlatımı yapmak için başlatılan bir girişim olan Google’ın Haberler Laboratuvarından çıktı. Laboratuar, popüler Google Trends projesini de oluşturdu.

LEFT TERM kısmına sol tarafta gözükmesini istediğimiz verinin başlığını RIGHT TERM kısmına da sağ tarafta gözükmesini istediğimiz verinin başlığını giriyoruz. Google yapacağınız gifin renklerini değiştirme imkanı da sunmaktadır. Dilediğiniz 4 renkten bir tanesini seçebilirsiniz.

Yapacağınız gif ister oranlama olarak isterseniz “+” işareti olarak gösterebilirsiniz.

 

 

Şu anda bu araç çok basit ve şu anda yalnızca iki veri noktası arasındaki karşılaştırmaları destekliyor; bu, karmaşık veri ve karşılaştırmalar için en uygun değil. Ancak basit görselleştirmeler için Data Gif Maker’ın kullanımı son derece kolaydır. Biraz renk ve animasyon ekleyerek, gazeteciler aynı bilgiyi metinde listelemek yerine, paylaşmaya çalıştıkları araştırmayı çok daha kolay ve daha keyifli hale getirebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir