Trailhead Matrix – Salesforce

Salesforce San Francisco, TrailheaDX’deki geliştirici konferansta geçen yılki katılımın yaklaşık dört kat arttı ve geliştiricilerinin yeni teknolojiyle sızmasıyla güçlü bir gösteri ile ikinci çeyreği tamamladı.

Trailhead Matrix
Şirket, son yıllarda satış gücü otomasyonu ve müşteri hizmetleri gibi müşteri ilişkileri yönetim bileşenlerini içeren çok boyutlu bir ürün sunumu matrisi oluşturdu ancak yöneticileri ve geliştiricileri de destekleyen arka uç teknoloji ürünlerini de dikkatli bir şekilde sunmaktalar.

Salesforce, yalnızca daha fazla CRM koltuğu satarak büyüyebileceği bir noktadan hızla geçiyor. Pazar araştırması, yalnızca çok sayıda işletmenin bugünkü CRM kullandığını ve daha fazla büyümenin oda olduğunu ima ettiğini gösteriyor. Bununla birlikte, CRM’e sahip olmayan pek çok işletme ya çok küçük ya da modele uymuyor. Bir lastik satıcısı ve bir restoran hem işletmeler hem de CRM için muhtemel aday değildir.

Bu, uygulama desteğinden faydalanamayacaklarını söylemek değildir tabi ki de.

Zaten CRM kullanan küçük işletmeler hakkında da aynı şeyi söyleyebilirsiniz: Uygulamaları oluşturmak ve uyarlamak için yöntemlere ihtiyaç duyuyorlar ve TrailheaDX konferansını bu kadar ilginç kılan şey buydu.

3 Uygulama Geliştirme Yolu

TrailheaDX, Salesforce1 platformunda uygulamalar geliştirmek için ihtiyaç duyduğu tüm bilgiyi kapsar ve hareketli parçalar vardır.

“Trailhead”, kişilerin Salesforce üzerinde uygulama geliştirmeyle ilgili her şeyi öğrenmek için kullanabilecekleri kendi kendini yetiştirme / öğrenme sisteminin adıdır.

Trailhead tarafından öğretilen, Salesforce’un sunduğu üç geliştirme moduna karşılık gelen, uygulamaları kodlama ve kod geliştirme özelliğine sahip üç mod vardır. Bunlar

  1. Tamamen kodlamasız
  2. Bazı kodlar
  3. Geleneksel profesyonel geliştirici modu

Bu modlara karşılık gelen yaklaşık 200 öğrenme birimi olup, her biri sınava giren herkesin devam ettirilmesi için rozet bulunmaktadır.

 

CRM’nin Geleceği

Bütün bunlar CRM için ne anlama geliyor diye soracak olursak çok büyük bir anlam taşımaktadır.

İlk olarak, daha fazla uygulama oluşturulmasına ve AppExchange aracılığıyla abone olmasına izin vererek Salesforce’un koltuk satması için en büyük imkânı oluşturuyor.

İkincisi, tüm önemli yazılım evlerinin geliştirilmesi gereken kodu kolaylaştırmak ve daha hızlı hale getirmek için bir şeyler sunduğu bir dönemde, geliştiricilerin etrafında dostça bir kol koyuyor. Bu, diğer CRM’lerin aksine, ürünlerinin kodlamaya asla ihtiyaç duyulmayacağı bir Salesforce kuralına meydan okumuş gibi görünebilir; ancak meselenin asıl gerçeği, genel amaçlı bir geliştirme ortamında, kodlamanın ortadan kalkması değildir. Bunun yerine, gelecekte yapılacak küçük kodlama makinelerin yapamayacağı zor şeyler olacaktır.

Üçüncüsü, hiçbir koddan tam koda kadar olan bu yaklaşımın, başka bir çağda göz ardı edilmiş olan işi – yeteneklerini gerçekleştirebilecek binlerce yeni insanı keşfetmesi bekleniyor. Yetenek sıkıntısı çektiği bir dönemde, Trailhead gibi programlar, işletmelerin en azından daha kolay sistem bakımından bazılarını yapacak ilave insanları bulmasına yardımcı olur ve geliştiricileri zor şeylerden kurtarır.

Salesforce DX açık beta durumda ve muhtemelen Dreamforce tarafından bazı sonuçlar gösterecek. Einstein Object Detection pilot seviyedeyken, Einstein Sentiment ve Einstein Intent de beta aşamasındadır ve gösteride fiyatlandırma yapılmamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir